Client - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Client Kelime Kökeni

İng client 1. müşteri, 2. ağ üzerinde server'a tabi olan bilgisayar Lat cliens "kulak veren", bir patrona bağlı olan kişi, mükellef Lat cluere dinlemek, kulak vermek +ens << HAvr *kleu- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

client [ m (1995) : client/server: network'a bağlı diğer PC'lerin bu dosya ve programları paylaştığı sistem ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce client "1. müşteri, 2. ağ üzerinde server'a tabi olan bilgisayar" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince cliens "'kulak veren', bir patrona bağlı olan kişi, mükellef" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince cluere "dinlemek, kulak vermek" fiilinden +ens sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kleu- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince iuvēnis, Fransızca jeun, İngilizce young, Almanca jung (genç).

Etiketler: İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.