Cilve - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cilve Kelime Kökeni

Ar cilwa ͭ جلوة [#clw msd.] 1. yüzünü açma, gelinin duvağını açarak yüzünü göstermesi, 2. yüze sürülen parlatıcı Ar calā جلا parlattı, aydınlattı, ortaya çıkardı  cila

Tarihte En Eski Kaynak

"cila, yüze sürülen boya" [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]
"1. gerdek odası veya yatağı, gelin süsleri, 2. naz ile salınmak" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça clw kökünden gelen cilwat جلوة z "1. yüzünü açma, gelinin duvağını açarak yüzünü göstermesi, 2. yüze sürülen parlatıcı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça calā جلا z "parlattı, aydınlattı, ortaya çıkardı" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için cila maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Cilve kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, cilve nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapçada w و ile başlayan lazım fiiller, etimolojik açıdan iki harfli köklerle bağlantılıdır. Karş. vikaye = takiye, vüsat = saat, vuslat = sıla, vasıf = sıfat, vehip = hibe vs.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.