Cennet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cennet Kelime Kökeni

Ar canna ͭ جنّة [#cnn mr.] kutsal kitaplarda adı geçen bahçe Aram gannā/ganntā גנא/גנתא bahçe Aram #gnn גננ koruma, kapatma, etrafını çevirme (Akad ganānu korumak, etrafını çevirmek )  cin1

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kısas (1400 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça cnn kökünden gelen cannat جنّة z "kutsal kitaplarda adı geçen bahçe" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice gannā veya ganntā גנא/גנתא z "bahçe" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #gnn גננ z "koruma, kapatma, etrafını çevirme" kökünden türetilmiştir. (NOT: Aramice/Süryanice kök Akatça ganānu "korumak, etrafını çevirmek" fiili ile eş kökenlidir. ) Daha fazla bilgi için cin1 maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Cennet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, cennet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Yeni Yunanca parádeisos (kutsal kitapta anılan cennet) <Eski Farsça pairidaeza (etrafı çevrili yer, bahçe). Akatça gannu (bahçe) Aramiceden alıntıdır.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Aramice ve Süryanice, Türeme, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.