Cenaze - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cenaze Kelime Kökeni

Ar/Fa cināza جنازه ölünün içine konulduğu tabut Aram ganzā גנזא gömü, hazine OFa ganz/ganzīnak a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

cinaze [ Tezkiret-ül Evliya (1341) : Halayık feryad eylediler kim "Zennūn diridür, barmağın çıkardı." Cināzeyi aşağa kodılar. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ve Farsça cināza جنازه z "ölünün içine konulduğu tabut" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice ganzā גנזא z "gömü, hazine" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen ganz veya ganzīnak sözcüğünden alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Cenaze kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, cenaze nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcük muhtemelen Aramiceden alıntı olup Arapça canb (yan) sözcüğüyle etimolojik ilintisi dolaylıdır. “Namaza yanaşması caiz olmayan kişi” açıklaması halk etimolojisi olmalıdır.

Etiketler: Arapça ve Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Orta Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.