Cenabet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cenabet Kelime Kökeni

Ar canāba ͭ جنابة [#cnb2 msd.] 1. şer'an kirli olma, gasl etmeyi gerektiren durumda olma, 2. bu durumda olan kişi Aram ganābā גנבא hırsız, özellikle gece vakti ve gizlice çalan hırsız Aram #gnb גנב çalma, hırsızlık etme

Tarihte En Eski Kaynak

canabatlığ [ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça cnb2 kökünden gelen canābat جنابة z "1. şer'an kirli olma, gasl etmeyi gerektiren durumda olma, 2. bu durumda olan kişi " sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice ganābā גנבא z "hırsız, özellikle gece vakti ve gizlice çalan hırsız " sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #gnb גנב z "çalma, hırsızlık etme" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Cenabet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, cenabet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcük muhtemelen Aramiceden alıntı olup Arapça canb (yan) sözcüğüyle etimolojik ilintisi dolaylıdır. “Namaza yanaşması caiz olmayan kişi” açıklaması halk etimolojisi olmalıdır.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Aramice ve Süryanice, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.