Cellat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cellat Kelime Kökeni

Ar callād جلّاد [#cld mesl.] kırbaçlayıcı [esk.], işkence ve idam görevlisi Ar calada جلد suya veya deriye vuruş sesi çıkardı, kırbaçladı, tokatladı  cilt

Tarihte En Eski Kaynak

cellād [ Tezkiret-ül Evliya (1341) : ol denlü korkı aŋa galib olmışdı, her ne yérde ki otururdı, sanaydıŋ ki bir cellad öŋinde otururdı ]
cellād [ Dede Korkut Kitabı (1400 yılından önce) : Altı cellad eñsesine geldiler, yalıñ kılıç tutdular. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça cld kökünden gelen callād جلّاد z "kırbaçlayıcı [esk.], işkence ve idam görevlisi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça calada جلد z "suya veya deriye vuruş sesi çıkardı, kırbaçladı, tokatladı" fiilinin meslek adıdır. Daha fazla bilgi için cilt maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Cellat kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, cellat nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Türkçe güncel kullanımda öne çıkan "öfkelenme" anlamı derivatiftir.

Etiketler: Arapça, Arapça meslek adı, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.