Cehennem - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cehennem Kelime Kökeni

Ar cahannam جهنّم Kuran'a göre kıyamette günahkârların gideceği yer, cehennem İbr gē hinnōm ג הנם Gözyaşı Vadisi, Kudüs yakınında bir yer İbr hinnōm הנם/הנום gözyaşı, ağıt

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça cahannam جهنّم z "Kuran'a göre kıyamette günahkârların gideceği yer, cehennem" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük İbranice gē hinnōm ג הנם z "Gözyaşı Vadisi, Kudüs yakınında bir yer" deyiminden alıntıdır. Bu sözcük İbranice hinnōm הנם/הנום z "gözyaşı, ağıt" sözcüğünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Cehennem kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, cehennem nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Hinnom vadisinde kurulan Moloh tapınağı MÖ 8. yy'da kral Hosea tarafından yıkıldıktan sonra burası lanetli sayılmış ve Kudüs kentinin çöplüğü olarak kullanılmıştı. || Nöldeke NB 47 sözcüğün Kuran'da kullanılan biçiminin Eski Habeşçe (Ge'ez) gähännam biçiminden alıntı olduğunu savunur.

Etiketler: Arapça, İbranice, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.