Cehennem - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cehennem Kelime Kökeni

Ar cahannam جهنّم Kuran'a göre kıyamette günahkârların gideceği yer, cehennem İbr gē hinnōm ג הנם Gözyaşı Vadisi, Kudüs yakınında bir yer İbr hinnōm הנם/הנום gözyaşı, ağıt

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça cahannam جهنّم z "Kuran'a göre kıyamette günahkârların gideceği yer, cehennem" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük İbranice gē hinnōm ג הנם z "Gözyaşı Vadisi, Kudüs yakınında bir yer" deyiminden alıntıdır. Bu sözcük İbranice hinnōm הנם/הנום z "gözyaşı, ağıt" sözcüğünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Hinnom vadisinde kurulan Moloh tapınağı MÖ 8. yy'da kral Hosea tarafından yıkıldıktan sonra burası lanetli sayılmış ve Kudüs kentinin çöplüğü olarak kullanılmıştı. || Nöldeke NB 47 sözcüğün Kuran'da kullanılan biçiminin Eski Habeşçe (Ge'ez) gähännam biçiminden alıntı olduğunu savunur.

Etiketler: Arapça, İbranice, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.