Cazgır

<< *cihazgir tören gereçlerini taşıyan § Ar cihāz جهاز donanım, her türlü tören için gerekli eşya ve gereçler Fa gīr گير tutan  cihaz, +gir

Tarihte En Eski Kaynak

"yağlı güreş tellalı" [ c (1945) : Akyazılı Cemal, Hendekli İsmail, Akyazılı Ahmed pehlivanlardır. Cazgır: Hendekli Halil Usta ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkçe yazılı örneği bulunmayan *cihazgir "tören gereçlerini taşıyan" sözcüğünden evrilmiştir. Türkçe sözcük Arapça cihāz جهاز z "donanım, her türlü tören için gerekli eşya ve gereçler" ve Farsça gīr گير z "tutan" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için cihaz, +gir maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Edirne ağzından 20. yy ortalarında genel kullanıma geçmiştir.

Kelime Telaffuzu

Cazgır kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Cazgır nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Ses evrimi, her çeşit Türkçe, Bileşik kelime, Arapça, Bileşik kelimenin devamı, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Cazgır ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play