Cami - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cami Kelime Kökeni

Ar (mascīdu'l-)cāmiˁ مسجيد ال)جامع) cuma mescidi, cuma namazı kılınan mescit Ar cāmiˁ جامع [#cmˁ fa.] toplayan, bir araya getiren Ar camaˁa جمع topladı  cem

Tarihte En Eski Kaynak

[ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : kaçan kim hutbeden burunbolsa cāmi 'içinde ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça (mascīdu'l-)cāmiˁ مسجيد ال)جامع) z "cuma mescidi, cuma namazı kılınan mescit" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cmˁ kökünden gelen cāmiˁ جامع z "toplayan, bir araya getiren" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Arapça camaˁa جمع z "topladı" fiilinin failidir. Daha fazla bilgi için cem maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Cami kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, cami nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Anadolu ağızlarındaki komeş/komış biçimi Ermenice kōméş < Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) gāwmēş'ten alınmıştır. Karş. manda.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, Arapça ism-i fail, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.