Buzağı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Buzağı Kelime Kökeni

<< ETü buzağu <? ETü bozla- ses vermek, böğürmek  bozlak

Tarihte En Eski Kaynak

buzagu "aynı anlamda" [ Irk Bitig (900 yılından önce) : ürüŋ äsri iŋäk buzagulaçı bolmiş [ak benekli inek buzağılayacak olmuş] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Eski Türkçe buzağu sözcüğünden evrilmiştir. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe bozla- "ses vermek, böğürmek" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için bozlak maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Moğolca biragu (iki yaşında sığır yavrusu), r/z eşdeğerliği gösterir. || Hintavrupa ve özellikle İran dilleriyle paralellikler ilgi çekicidir: Farsça buzak (küçük erkek keçi), buza (teke), Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) būz (keçi) < Hintavrupa Anadilinde *bhugo-s (çeşitli hayvanların erkeği). Ancak benzerliğin onomatopeizmden ileri gelmiş olması daha güçlü olasılıktır.

Etiketler: Ses evrimi, Eski Türkçe, Türeme, Eski Türkçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.