Burjuva - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Burjuva Kelime Kökeni

Fr bourgeois şehirli, orta sınıf mensubu Fr bourg kale, surla çevrili kent Ger *burgs << HAvr *bhrgh- yüksek yer, kale  burç

Tarihte En Eski Kaynak

burjuva [ Ahmet Mithat Ef. (1881) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca bourgeois "şehirli, orta sınıf mensubu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca bourg "kale, surla çevrili kent" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *burgs sözcüğünden alıntıdır. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhrgh- "yüksek yer, kale" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için burç maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçede kullanılan telaffuz İngilizceden alıntıdır (Fransızca sözcük /buyon/ şeklinde telaffuz edilir). || "Kurutulmuş et suyu kübü" anlamında Alman Maggi ve Knorr firmalarının ticari ürünüdür.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.