Brakisefal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Brakisefal Kelime Kökeni

Fr brachycéphale kısa kafalı § EYun braχýs βραχύς kısa (<< HAvr *mregh-u- a.a. ) EYun képhalos κέφαλος kafa  brifing, +sefal

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1932) : Brakisefal camiasının Alpen adı verilen zümresine mensubiyetlerini kabul ettiklerini söyledi. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca brachycéphale "kısa kafalı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca braχýs βραχύς z "kısa" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *mregh-u- biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca képhalos κέφαλος z "kafa" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için brifing, +sefal maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Bible (Kutsal Kitap) esasen sadece “kitap” anlamındadır. ● Byblos kentinin Arapça adı olan Cubayl de tepecik anlamına gelir. Karş. cebel.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.