Botoks - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Botoks Kelime Kökeni

marka Botox botulinum toxin-A maddesinin ticari adı 1989 Allergan Corp., ABD ilaç firması. İng botulinum toxin § YLat botulinum botulizme yol açan bakteri 1895 Emile Van Ermengem, Alm. biyolog. (YLat botulismus şarküteri ürünlerinin bozulmasına yol açan bir bakteri enfeksiyonu 1870 Justinus Kerner, Alm. tabip. Lat botulus sosis ) İng toxin zehir

Tarihte En Eski Kaynak

botox [ m (1999) : Şimdi moda toksinle tedavi: Yüze enjekte edilen "Botox" kırışıklıkların arasındaki adaleleri donduruyor ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Botox "botulinum toxin-A maddesinin ticari adı" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1989 Allergan Corp., ABD ilaç firması.) Bu sözcük İngilizce botulinum toxin deyiminden alıntıdır. Bu sözcük Yeni Latince botulinum "botulizme yol açan bakteri" (İlk kullanımı: 1895 Emile Van Ermengem, Alm. biyolog.) (NOT: Latince sözcük Yeni Latince botulismus "şarküteri ürünlerinin bozulmasına yol açan bir bakteri enfeksiyonu" sözcüğünden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1870 Justinus Kerner, Alm. tabip.) Latince sözcük Latince botulus "sosis" sözcüğünden türetilmiştir. ) ve İngilizce toxin "zehir" sözcüklerinin bileşiğidir.

Ek Açıklamalar

Yüz estetiği alanında kullanımı 2002 yılından itibaren yaygınlaşmıştır.

Etiketler: ticari marka, İlk kullanım, İngilizce, Bileşik kelime, Yeni Latince, İlk kullanım, Türeme, Yeni Latince, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.