Boraks

Fr/İng borax bir mineral, sodyum borat OLat borach/borac a.a. Ar būraḳ بورق [#brḳ] 1. kıvılcım, 2. güherçile (potasyum nitrat) Ar baraḳa kıvılcımlandı, şimşek çaktı  barika

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce borax "bir mineral, sodyum borat" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen borach veya borac sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça brḳ kökünden gelen būraḳ بورق z "1. kıvılcım, 2. güherçile (potasyum nitrat)" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça baraḳa "kıvılcımlandı, şimşek çaktı" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için barika maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Osmanlı Türkçesinde Arapçadan būrak şekli kullanılırken 20. yy başlarında Fransızca biçimi tercih edilmiştir. Batı dillerinde 9. yy"dan itibaren görülür. || Farsçadan Arapçaya alıntı olduğuna dair yaygın görüşün yeterli dayanağı yoktur.

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , Orta Latince, Aynı anlamda, Arapça, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Boraks ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play