Bonmarşe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bonmarşe Kelime Kökeni

marka Au Bon Marché Paris'te 1850'de açılan ilk çok katlı mağaza Fr bon marché "uygun fiyat" (deyim) § Fr bon iyi (<< Lat bonus a.a. ) Fr marché pazar, çarşı (<< Lat mercatus a.a. )  bono, market

Tarihte En Eski Kaynak

"çok çeşitli mal bulunduran mağaza"

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Au Bon Marché "Paris'te 1850'de açılan ilk çok katlı mağaza" ticari markasından alıntıdır. Bu sözcük Fransızca bon marché "'uygun fiyat' (deyim)" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca bon "iyi" (NOT: Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen bonus sözcüğünden evrilmiştir. ) ve Fransızca marché "pazar, çarşı" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen mercatus sözcüğünden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için bono, market maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İstanbul'un ilk çok katlı mağazası olan Au Bon Marché 1880'lerde İstiklal Caddesinde bugün Odakule'nin bulunduğu yerde açılmıştır.

Etiketler: ticari marka, Türeme, Fransızca, Bileşik kelime, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.