Biyopsi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Biyopsi Kelime Kökeni

Fr biopsie İng biopsy canlı doku örneğinin mikroskopla tetkiki Ernest Besnier, Fr. tabip (1831-1909). § EYun bíos βίος yaşam EYun ópsis όψις bakma, bakış  biyo+, optik

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1958) : Böyle bir kanserlinin adelelerinden biyopsi ile alınan ufak bir parçanın mikroskopla tetkiki (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca biopsie veya İngilizce biopsy "canlı doku örneğinin mikroskopla tetkiki" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Ernest Besnier, Fr. tabip (1831-1909).) Bu sözcük Eski Yunanca bíos βίος z "yaşam" ve Eski Yunanca ópsis όψις z "bakma, bakış" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için biyo+, optik maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Bible (Kutsal Kitap) esasen sadece “kitap” anlamındadır. ● Byblos kentinin Arapça adı olan Cubayl de tepecik anlamına gelir. Karş. cebel.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.