Biryan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Biryan Kelime Kökeni

Fa biryān بريان tavada susuz olarak kızartılan et, kebap Fa biriştan, biriy- برشتن, برى kızartmak, kavurmak << OFa briştan, brīz- a.a. << HAvr *bhr-īg- HAvr *bher-4 a.a.  fritöz

Tarihte En Eski Kaynak

büryān [ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça biryān بريان z "tavada susuz olarak kızartılan et, kebap" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça biriştan, biriy- برشتن, برى z "kızartmak, kavurmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen briştan, brīz- fiilinden evrilmiştir. Orta Farsça fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhr-īg- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bher-4 kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fritöz maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Biryan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, biryan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı Hintavrupa kökünden Latince frater, İtalyanca fratre, Fransızca frère, İngilizce brother, Almanca bruder; brāth(a)ir; Eski Slavca braty; Kürtçe (Kurmanci) bira (aynı anlamda).

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.