Billur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Billur Kelime Kökeni

Ar billawr/billūr بلّور kristal (Fa bīlūr بيلور a.a. ) Aram blūrā בלורא a.a. EFa *vilūrya Sans vāiḍūrya bir tür mücevher, kristal  berilyum

Tarihte En Eski Kaynak

billevr [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : akīk çanak birle takı billevr çanak birle piyale çanak ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça billawr veya billūr بلّور z "kristal" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Farsça aynı anlama gelen bīlūr بيلور z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Aramice/Süryanice blūrā בלורא z "a.a. " sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *vilūrya sözcüğünden alıntıdır. Eski Farsça sözcük Sanskritçe vāiḍūrya "bir tür mücevher, kristal" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için berilyum maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Billur kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, billur nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Yeni Farsça, Aramice ve Süryanice, Eski Farsça, Sanskritçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.