Bilanço - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bilanço Kelime Kökeni

İt bilancio 1. terazi, denge, 2. muhasebede borç ve alacak dengesi ile bu dengeyi gösteren hesap << Lat bilanx, bilanc- terazi § Lat bi- iki Lat lanx, lanc- kefe, kapçık  bi+3

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : Bilanço çıkarmak ve defter tutmak için müderris Kömürciyan (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca bilancio "1. terazi, denge, 2. muhasebede borç ve alacak dengesi ile bu dengeyi gösteren hesap" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince bilanx, bilanc- "terazi" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince bi- "iki" ve Latince lanx, lanc- "kefe, kapçık" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için bi+3 maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Bilanço kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, bilanço nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. balance (denge, terazi) < Latince bilanx.

Etiketler: İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Bileşik kelime, Klasik Latince, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.