Bez - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bez Kelime Kökeni

Ar bazz بزّ [#bzz] iyi cins pamuk veya keten kumaş Ar bizza ͭ بزّة a.a. EYun býssos βύσσος a.a. İbr/Aram būṣ בוצ beyazlatılmış pamuk veya keten kumaş

Tarihte En Eski Kaynak

bezz [ Dede Korkut Kitabı (1400 yılından önce) : Eski panbuk bez olmaz; karı duşman dost olmaz. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça bzz kökünden gelen bazz بزّ z "iyi cins pamuk veya keten kumaş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen bizzat بزّة z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen býssos βύσσος z sözcüğü ile eş kökenlidir. Yunanca sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice būṣ בוצ z "beyazlatılmış pamuk veya keten kumaş" sözcüğünden alıntıdır.

Ek Açıklamalar

Aynı sözcük Eski Türkçe böz (aynı anlamda) biçiminde Eski Yazı Türkçesinde mevcuttur. Türkiye Türkçesinde bez biçimi Arapçadan ikincil bir alıntı olarak değerlendirilmelidir. || Sami kökenli sözcük, nihai olarak beyaz sözcüğüyle ilişkili olabilir.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Arapça, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.