Beyhude - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Beyhude Kelime Kökeni

Fa bī hude بى هده faydasız, boş § Fa bī- بى yoksunluk edatı Fa hude هده hak, hakikat, fayda << OFa hudahag a.a. § OFa hu iyi OFa dādan, dah- vermek, getirmek, yaratmak  bi+2, hümayun

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmed b. Kadı-i Manyas, Gülistan Tercümesi (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça bī hude بى هده z "faydasız, boş" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça bī- بى z "yoksunluk edatı" ve Farsça hude هده z "hak, hakikat, fayda" sözcüklerinin bileşiğidir. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen hudahag sözcüğünden evrilmiştir. Orta Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) hu "iyi" ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) dādan, dah- "vermek, getirmek, yaratmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için bi+2, hümayun maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Beyhude kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, beyhude nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Müzikteki kullanımı en erken 18. yy'da, muhtemelen “nakış” anlamından türemiştir.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Bileşik kelime, Orta Farsça, Orta Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.