Bent

Fa band بند 1. bağ, 2. bağlanan şey, kuşak, 3. su bendi Fa/OFa bandan, bastan بستن, بند bağlamak << EFa/Ave band- a.a. << HAvr *bhendh- a.a.  bant

Tarihte En Eski Kaynak

"bağ" [ Kutadgu Bilig (1070) : alıp sen tutar sen bu bend tip manga ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça band بند z "1. bağ, 2. bağlanan şey, kuşak, 3. su bendi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) bandan, bastan بستن, بند z "bağlamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen band- sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bhendh- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için bant maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Farsça "bağlamak" anlamına gelen fiilin mazi kökü bast, muzari (şimdiki zaman) kökü band şeklindedir. Türevlerde her iki kök kullanılır.

Kelime Telaffuzu

Bent kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Bent nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Türeme, Ses evrimi, Eski Farsça ve Avesta, Aynı anlamda, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play