Bayram - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bayram Kelime Kökeni

OFa paδrām a.a. Sogd patrām neşe, huzur, mutluluk, sükûn § İr *pati- geri, tekrar (önek) İr *rāma- sükûn, barış ve mutluluk (Sans rāma a.a. )  ram

Tarihte En Eski Kaynak

badram [ Divan-i Lugat-it Türk (1070) ]
beyrem [ Divan-i Lugat-it Türk (1070) ]
bayram [ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : bayramḳa ḥāzır boldılar ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen paδrām veya Soğdca patrām "neşe, huzur, mutluluk, sükûn" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Proto-İranca (Ana-İranca) yazılı örneği bulunmayan *pati- "geri, tekrar (önek)" ve Proto-İranca (Ana-İranca) yazılı örneği bulunmayan *rāma- "sükûn, barış ve mutluluk" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Bu sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen rāma sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Daha fazla bilgi için ram maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

ETü sadece kişi adı olarak kullanılan sözcük, daha eski bir dilden (muhtemelen bir İran dilinden) alıntı olmalıdır. Bāhādur biçimi Farsça imla ve telaffuza uygundur.

Etiketler: Orta Farsça, Soğdca, Bileşik kelime, Proto İranik veya bir İrani dil, Proto İranik veya bir İrani dil, Eşkökenlilik, Sanskritçe, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.