Baryum - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Baryum Kelime Kökeni

YLat barium bir element 1808 Sir Humphrey Davy, İng. kimyacı (1778-1829). Lat barytes barit, baryum sülfat minerali EYun barýs βαρύς ağır  baro+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince barium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1808 Sir Humphrey Davy, İng. kimyacı (1778-1829).) Latince sözcük Latince barytes "barit, baryum sülfat minerali" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca barýs βαρύς z "ağır" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için baro+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Plinius'ta pyritēs lithos bakır pirit mineralidir. Simya literatüründe Yunanca sözcük çeşitli anlamlarda kullanılır. En erken 13. yy'da kaydedilen Arapça sözcüğün Yunancadan alıntı olduğu genel kabul olsa da, ses değişimi açıklanmaya muhtaçtır.

Etiketler: Yeni Latince, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.