Barut

Ar bārūd بارود 1. potasyum nitrat minerali, güherçile, 2. güverçile ve kükürt karışımından yapılan patlayıcı toz ~? EYun pyrítēs πῦρίτης ateş taşı, çakınca ateş alan bir mineral EYun pyr πυρ ateş  piro+

Tarihte En Eski Kaynak

bārūt [ Selanikli Mustafa Âli (1600 yılından önce) : Barut işlenmek ref' olunmışdur. Ol kazğanları getürüb Mısır'da cebehane-i amireye teslim eyleye. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça bārūd بارود z "1. potasyum nitrat minerali, güherçile, 2. güverçile ve kükürt karışımından yapılan patlayıcı toz" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca pyrítēs πῦρίτης z "ateş taşı, çakınca ateş alan bir mineral" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Eski Yunanca pyr πυρ z "ateş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için piro+ maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Plinius"ta pyritēs lithos bakır pirit mineralidir. Simya literatüründe Yunanca sözcük çeşitli anlamlarda kullanılır. En erken 13. yy"da kaydedilen Arapça sözcüğün Yunancadan alıntı olduğu genel kabul olsa da, ses değişimi açıklanmaya muhtaçtır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Barut ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play