Bant

Fr bande1 şerit, kurdele Ger *bandam a.a. Ger *bindan bağlamak << HAvr *bhendh- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

bant [ c (1930) : Karaköydeki büyük saat kapı komşusu işaret kulesinin akıbetine uğramış ve koca saatin suratına kocaman bir bant yapıştırılmıştır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca bande1 "şerit, kurdele" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bandam sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *bindan "bağlamak" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bhendh- biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten İngilizce band (bağ), bind (bağlamak), bond (bağ), bound (bağlı), bundle (deste); Farsça bandan, Sanskritçe bandhati (bağlamak).

Kelime Telaffuzu

Bant kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Bant nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Germence , Aynı anlamda, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Bant ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play