Büğrü - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Büğrü Kelime Kökeni

<? ETü *bükür- bükmek +I ETü bük- bükülmek +Ur-  bük-

Tarihte En Eski Kaynak

bükri/bügri "bükük (zarf)" [ Divan-i Lugat-it Türk (1070) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Eski Türkçe yazılı örneği bulunmayan *bükür- "bükmek" fiilinden +I sonekiyle türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Eski Türkçe fiil Eski Türkçe bük- "bükülmek" fiilinden +Ur- sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bük- maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Moğolca biragu (iki yaşında sığır yavrusu), r/z eşdeğerliği gösterir. || Hintavrupa ve özellikle İran dilleriyle paralellikler ilgi çekicidir: Farsça buzak (küçük erkek keçi), buza (teke), Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) būz (keçi) < Hintavrupa Anadilinde *bhugo-s (çeşitli hayvanların erkeği). Ancak benzerliğin onomatopeizmden ileri gelmiş olması daha güçlü olasılıktır.

Etiketler: Türeme, Eski Türkçe, bkz: Türkçe ekler, Türeme, Eski Türkçe, bkz: Türkçe ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.