Avret

Ar ˁawra ͭ عورة [#ˁwr msd.] 1. ayıplı ve özürlü olma, ayıp, kusur, 2. edep yerleri İbr ˁerwah ערוה çıplaklık, edep yerleri, ayıp İbr #ˁrh ערה çıplak olma, (edep yerlerini) örtmeme (Akad ūru (özellikle kadının) edep yeri )  ari<sup

Tarihte En Eski Kaynak

[ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : ol nerse turur kim örtülgey anıng birle 'avrat ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˁwr kökünden gelen ˁawrat عورة z "1. ayıplı ve özürlü olma, ayıp, kusur, 2. edep yerleri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük İbranice ˁerwah ערוה z "çıplaklık, edep yerleri, ayıp" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice #ˁrh ערה z "çıplak olma, (edep yerlerini) örtmeme" kökünden türetilmiştir. (NOT: İbranice kök Akatça ūru "(özellikle kadının) edep yeri" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Daha fazla bilgi için ari<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Arapça sözcük İbraniceden alıntı olmakla birlikte Arapça #ˁwr (kusurlu veya sakat olma) köküyle birleşmiştir. Oysa İbranice #ˁrh kökü Arapça #ˁry (üryan, çıplak olma) ile eşdeğerdir. Bak ari1.

Kelime Telaffuzu

Avret kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Avret nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça masdar, İbranice , Türeme, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Avret ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play