Averaj - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Averaj Kelime Kökeni

Fr average gemi sigortasında hasar payının ortaklara dağılımı [xv], aritmetik ortalama [xviii] İt avariaggio İt avaria deniz ticaretinde kayıp, hasar +age Ar ˁawār عوار [#ˁwr] hasar, kusur  ar1

Tarihte En Eski Kaynak

"ortalama" [ c (1938) : Futbolun doğduğu memleket olan İngiltere'nin kullanmakta olduğu averaj şeklini (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca average "gemi sigortasında hasar payının ortaklara dağılımı [xv], aritmetik ortalama [xviii]" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca avariaggio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca avaria "deniz ticaretinde kayıp, hasar" sözcüğünden +age sonekiyle türetilmiştir. İtalyanca sözcük Arapça ˁwr kökünden gelen ˁawār عوار z "hasar, kusur" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ar1 maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Türeme, İtalyanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Arapça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.