Atropin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Atropin Kelime Kökeni

Fr atropine belladonna bitkisinden elde edilen zehir 1818 Pierre-Hubert Nysten, Belç. hekim. YLat atropa belladonna bitkisinin bilimsel adı, güzelavrat otu EYun átropos άτροπος 1. değişmez, dönmez, eğilmez, 2. kader tanrıçalarından birinin adı EYun an+ trépō, trop- τρέπω, τροπ- dönmek, yönelmek  tropik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca atropine "belladonna bitkisinden elde edilen zehir" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1818 Pierre-Hubert Nysten, Belç. hekim. ) Fransızca sözcük Yeni Latince atropa "belladonna bitkisinin bilimsel adı, güzelavrat otu" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca átropos άτροπος z "1. değişmez, dönmez, eğilmez, 2. kader tanrıçalarından birinin adı" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca trépō, trop- τρέπω, τροπ- z "dönmek, yönelmek" fiilinden an+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tropik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Filozof Demokritos (MÖ 460-370) tarafından felsefi bir kavram olarak ortaya atılmış, modern bilimsel kullanıma 1805'te İngiliz fizikçi Dalton tarafından önerilmiştir.

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Türeme, Yeni Latince, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.