Atmosfer - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Atmosfer Kelime Kökeni

Fr atmosphère a.a. 1638 John Wilkins, İng. bilimci. § EYun atmós ατμός buhar, nefes (<< HAvr *awet-mo- HAvr *wet-1 üflemek, esmek ) EYun sphaîra σφαῖρα küre  sfer

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aynı anlama gelen atmosphère sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1638 John Wilkins, İng. bilimci.) Fransızca sözcük Eski Yunanca atmós ατμός z "buhar, nefes " (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *awet-mo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wet-1 "üflemek, esmek" kökünden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca sphaîra σφαῖρα z "küre" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için sfer maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçe ikinci anlamı atlet fanilası deyiminden türemiştir.

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.