Atölye

Fr atelier demirci işliği [esk.], her türlü işlik EFr astelle kıvılcım, har << Lat stella yıldız << HAvr *stēr-la- HAvr *ster-2 a.a.  astro+

Tarihte En Eski Kaynak

atelye "işlik, özellikle ressam işliği" [ c (1930) : Otomobilde resim sergisi atölye haline koyduğu bir otomobil ile İstanbul'a geldiği ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca atelier "demirci işliği [esk.], her türlü işlik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca astelle "kıvılcım, har" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince stella "yıldız" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *stēr-la- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ster-2 kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için astro+ maddesine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Eski Fransızca , Ses evrimi, Klasik Latince, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play