Atölye - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Atölye Kelime Kökeni

Fr atelier demirci işliği [esk.], her türlü işlik EFr astelle kıvılcım, har << Lat stella yıldız << HAvr *stēr-la- HAvr *ster-2 a.a.  astro+

Tarihte En Eski Kaynak

atelye "işlik, özellikle ressam işliği" [ c (1930) : Otomobilde resim sergisi atölye haline koyduğu bir otomobil ile İstanbul'a geldiği ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca atelier "demirci işliği [esk.], her türlü işlik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca astelle "kıvılcım, har" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince stella "yıldız" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *stēr-la- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ster-2 kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için astro+ maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Eski Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.