Astar

Fa āstar آستر örtü, giysilerin iç yüzünde kullanılan kaba kumaş << EFa *ā-star- yanına veya üstüne sermek EFa/Ave star- yaymak, sermek << HAvr *ster- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

"örtü" [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : eger kirse Kāˁbeniŋ astārınıŋ altına ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça āstar آستر z "örtü, giysilerin iç yüzünde kullanılan kaba kumaş" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *ā-star- "yanına veya üstüne sermek" fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde star- "yaymak, sermek" fiilinden türetilmiştir. Eski Farsça fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ster- biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Karş. Farsça gustar/gustariş (yaygı, döşek, halı) < Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) wistarag < Avesta (Zend) dilinde *vi-starəna- (aynı anlamda). Ayrıca Avesta (Zend) dilinde upa-starəna- (aynı anlamda), Sanskritçe pra-stara प्रस्तर (aynı anlamda).

Kelime Telaffuzu

Astar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Astar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça , Türeme, Eski Farsça ve Avesta, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Astar ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play