Arsenik

Fr arsenic zehirli bir kimyasal element OYun arsenikón αρσενικόν sarı boya hammaddesi ve zehir olarak kullanılan bir mineral, arsenik sülfür Ar al-zarnīχ الزرنيخ a.a. Fa zarnīχ زرنيخ a.a. OFa zar sarı  zırnık

Tarihte En Eski Kaynak

[ Düs I.4.485 (1880 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca arsenic "zehirli bir kimyasal element" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Orta Yunanca arsenikón αρσενικόν z "sarı boya hammaddesi ve zehir olarak kullanılan bir mineral, arsenik sülfür" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça aynı anlama gelen al-zarnīχ الزرنيخ z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Farsça aynı anlama gelen zarnīχ زرنيخ z sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) zar "sarı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için zırnık maddesine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Orta Yunanca, Arapça, Aynı anlamda, Yeni Farsça, Türeme, Orta Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Arsenik ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play