Antoloji

Fr anthologie edebi derleme EYun anthología ανθολογία 1. çiçek derlemesi, güldeste, 2. şiir derlemesi § EYun ánthos άνθος çiçek (<< HAvr *andh- tomurcuk, çiçek ) EYun logeía λογεία derleme, toplama EYun légō, log- λέγω1, λογ- seçmek, derlemek  +loji

Tarihte En Eski Kaynak

[ İbrahim Alaattin (Gövsa), Yeni Türk Lugatı (1930) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca anthologie "edebi derleme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca anthología ανθολογία z "1. çiçek derlemesi, güldeste, 2. şiir derlemesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ánthos άνθος z "çiçek " (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *andh- "tomurcuk, çiçek" biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca logeía λογεία z "derleme, toplama" sözcüklerinin bileşiğidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca légō, log- λέγω1, λογ- z "seçmek, derlemek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +loji maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Eski Yunanca bileşiklerde "önce" anlamı ağır basar. Buna karşılık modern Batı dillerinden kaynaklanan türevlerde daima "karşı, karşıt" anlamındadır. || Aynı HAvr kökten Latince ante (ön, önce), Almanca ent- (karşıtlık bildiren önek). İngilizce and ve Almanca und ("ve") bağlacı, esasen "karşı karşıya, karşılıklı" anlamına gelen bir edattan türemiştir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Antik Yunanca, Bileşik kelime, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Bileşik kelimenin devamı, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play