Antijen

Fr antigène bir organizmaya girdiğinde antikor oluşumuna neden olan yabancı öge (zehir, mikrop vb.) Fr anti+ +gène1 doğum, oluşum  +jen<sup

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1951) : Antijen ile antikor arasındaki reaksiyon ağrı, şişkinlik, ateş, sertlik ve paralizi şeklinde tecelli etmektedir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca antigène "bir organizmaya girdiğinde antikor oluşumuna neden olan yabancı öge (zehir, mikrop vb.)" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca +gène1 "doğum, oluşum" parçacığından anti+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +jen<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Eski Yunanca bileşiklerde "önce" anlamı ağır basar. Buna karşılık modern Batı dillerinden kaynaklanan türevlerde daima "karşı, karşıt" anlamındadır. || Aynı HAvr kökten Latince ante (ön, önce), Almanca ent- (karşıtlık bildiren önek). İngilizce and ve Almanca und ("ve") bağlacı, esasen "karşı karşıya, karşılıklı" anlamına gelen bir edattan türemiştir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Antijen ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play