Antifriz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Antifriz Kelime Kökeni

İng anti-freeze anti-don İng anti+ freeze, froze donmak << Ger *freusan a.a. << HAvr *preus- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

"sıvıların donmasına engel olan madde" [ m (1963) : yağlanmayı gerektiren pistonlar ve silindir çidarları bulunmaz, antifrize ihtiyaç göstermez ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce anti-freeze "anti-don" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce freeze, froze "donmak" fiilinden anti+ önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *freusan biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *preus- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Vespucci'nin önadı Almanca Heinrich (= İngilizce Henry) adının Doğu Got diyalektindeki biçiminin İtalyanca uyarlamasıdır.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.