Antibiyotik

İng antibiotic "canlı organizmalara karşı", bakterisidlerin genel adı 1941 Selman Waksman, Amer. biyofizikçi. EYun anti+ bíos, biot- βίος, βιοτ- can, hayat +ikos  biyo+

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1946) : Antibiyotik - antibiotic bir toprak organizmi olan bu pahalı ilaç [streptomycin] bilhassa gram negatif mikroblar üzerinde kat'i ve öldürücü bir tesire sahiptir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce antibiotic ""canlı organizmalara karşı", bakterisidlerin genel adı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1941 Selman Waksman, Amer. biyofizikçi.) İngilizce sözcük Eski Yunanca bíos, biot- βίος, βιοτ- z "can, hayat" sözcüğünden +ikos sonekiyle anti+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için biyo+ maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Eski Yunanca bileşiklerde "önce" anlamı ağır basar. Buna karşılık modern Batı dillerinden kaynaklanan türevlerde daima "karşı, karşıt" anlamındadır. || Aynı HAvr kökten Latince ante (ön, önce), Almanca ent- (karşıtlık bildiren önek). İngilizce and ve Almanca und ("ve") bağlacı, esasen "karşı karşıya, karşılıklı" anlamına gelen bir edattan türemiştir.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play