Anofel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Anofel Kelime Kökeni

Fr anophèle sıtmaya neden olan sivrisinek türü YLat anopheles 1818 J. W. Meigen, Alm. biyolog. EYun anophelēs ανοφελης zayıflatan, (kanını) kurutan EYun an+ ophelēs οφελης EYun ophéllō οφέλλω güçlendirmek, kan ve can vermek, beslemek, yaramak

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : Sizi hançerliyen sinek anofel cinsinden ise bıraktığı (Hematozoaire) mikroblan kanınızda kültür yapar. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca anophèle "sıtmaya neden olan sivrisinek türü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince anopheles sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1818 J. W. Meigen, Alm. biyolog.) Bu sözcük Eski Yunanca anophelēs ανοφελης z "zayıflatan, (kanını) kurutan" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ophelēs οφελης z sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca ophéllō οφέλλω z "güçlendirmek, kan ve can vermek, beslemek, yaramak" fiilinden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten İngilizce angle (olta çengeli, açı). Eski Yunanca ankylósis (bükülme, eğrilme) tıp terimidir.

Etiketler: Fransızca, Yeni Latince, İlk kullanım, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.