Anevrizma

Fr anévrisme damar genişlemesi veya şişmesi, baloncuk EYun aneúrisma ἀνεύρυσµα genleşme, sişme EYun ana+ eurýs ευρύς geniş, enli EYun aneurýnō ἀνευρύνω genleşmek +ism << HAvr *werə-1 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1956) : Bir kese teşkil eden anevrizma, eğer zamanla içi dolup nedbeleşirse, iyi olur. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca anévrisme "damar genişlemesi veya şişmesi, baloncuk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aneúrisma ἀνεύρυσµα z "genleşme, sişme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca eurýs ευρύς z "geniş, enli" sözcüğünden ana+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca aneurýnō ἀνευρύνω z "genleşmek" fiilinden +ism sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *werə-1 biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Bizanslı tarihçi Prokopios"un 6. yy saray dedikodularına ilişkin olup ölümünden sonra yayınlanan Anekdota adlı eserinin adından.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Antik Yunanca, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Anevrizma ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play