Anemon

Fr anémone 1. bir bitki, Manisa lalesi, 2. yumuşakçalardan bir hayvan EYun anémōnē ανέμωνη rüzgâr gülü EYun ánemos άνεμος rüzgâr << HAvr *anə-mo- nefes, rüzgâr, esinti HAvr *anə- esmek

Tarihte En Eski Kaynak

"Manisa lalesi" [ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca anémone "1. bir bitki, Manisa lalesi, 2. yumuşakçalardan bir hayvan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca anémōnē ανέμωνη z "rüzgâr gülü" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ánemos άνεμος z "rüzgâr" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *anə-mo- "nefes, rüzgâr, esinti" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *anə- "esmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Bizanslı tarihçi Prokopios"un 6. yy saray dedikodularına ilişkin olup ölümünden sonra yayınlanan Anekdota adlı eserinin adından.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Antik Yunanca, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Anemon ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play