Anemon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Anemon Kelime Kökeni

Fr anémone 1. bir bitki, Manisa lalesi, 2. yumuşakçalardan bir hayvan EYun anémōnē ανέμωνη rüzgâr gülü EYun ánemos άνεμος rüzgâr << HAvr *anə-mo- nefes, rüzgâr, esinti HAvr *anə- esmek

Tarihte En Eski Kaynak

"Manisa lalesi" [ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca anémone "1. bir bitki, Manisa lalesi, 2. yumuşakçalardan bir hayvan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca anémōnē ανέμωνη z "rüzgâr gülü" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ánemos άνεμος z "rüzgâr" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *anə-mo- "nefes, rüzgâr, esinti" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *anə- "esmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Bizanslı tarihçi Prokopios'un 6. yy saray dedikodularına ilişkin olup ölümünden sonra yayınlanan Anekdota adlı eserinin adından.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.