Ampüte - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ampüte Kelime Kökeni

Fr amputer insan gövdesinden bir organ kesmek Lat amputare budamak Lat ambi+ putare 1. budamak, biçmek, 2. saymak, sanmak, düşünmek << HAvr *pu-to- kesik HAvr *pau-2 biçmek, bıçak vurmak

Tarihte En Eski Kaynak

ampütasyon [ Andreas Tietze, Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lugati (1954) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca amputer "insan gövdesinden bir organ kesmek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince amputare "budamak" fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince putare "1. budamak, biçmek, 2. saymak, sanmak, düşünmek" fiilinden ambi+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pu-to- "kesik " biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pau-2 "biçmek, bıçak vurmak" kökünden türetilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.