Amnezi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Amnezi Kelime Kökeni

Fr amnésie hafıza kaybı EYun an+ mnēsis μνήσις hafıza, anımsama EYun mnáomai μνάομαι anımsamak, hatırlamak +sis << HAvr *mnā- HAvr *men-1 düşünmek  mantalite

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1937) : böyle bir cehalet veya amnezi vak'ası karşısında ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca amnésie "hafıza kaybı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca mnēsis μνήσις z "hafıza, anımsama" sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca mnáomai μνάομαι z "anımsamak, hatırlamak" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mnā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *men-1 "düşünmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mantalite maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce almond ve Almanca Mandel (badem) biçimleri Latince amandula üzerinden Eski Yunancadan alınmıştır. Yunanca sözcük bilinmeyen bir dilden alıntıdır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.