Amiral - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Amiral Kelime Kökeni

Fr amiral Arap veya Müslümanlarda komutan, bey [xi], deniz komutanı [xiii] Ar amīr ˁālī أميرعالى yüksek komutan  emir2, ali

Tarihte En Eski Kaynak

"Avrupa donanmalarında komutan" [ Takvim-i Vekayi (gazete) (1840) ]
[ c (1930) : Beynelmilel Boğazlar komisyonu bugün Amiral Vasıf Pş.nın riyasetinde yeni senenin ilk içtimaını aktedecektir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca amiral "Arap veya Müslümanlarda komutan, bey [xi], deniz komutanı [xiii]" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Arapça amīr ˁālī أميرعالى z "yüksek komutan" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için emir2, ali maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İspanyolca almirante, İngilizce admiral biçimleri nihai olarak Arapçadan alıntıdır. Batı dillerinde Haçlılar döneminde "Arap komutanı" anlamındayken, 13. yy başlarından itibaren Sicilya Krallığında "deniz komutanı" anlamında kullanılmıştır. Türk donanmasında amiral rütbesi 26/11/1934 tarihli kanunla tesis edilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.