Ambar

Fa anbār أنبار depo, mağaza << OFa hanbārak a.a. Sans sambhāra bir araya getirme, birikim, erzak, kumanya § HAvr *sem- bir, beraber, birlikte HAvr *bher-1 taşımak, getirmek  hem, +ber

Tarihte En Eski Kaynak

[ Codex Cumanicus (1300) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça anbār أنبار z "depo, mağaza" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen hanbārak sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Sanskritçe sambhāra "bir araya getirme, birikim, erzak, kumanya " sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sem- "bir, beraber, birlikte" ve Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bher-1 "taşımak, getirmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hem, +ber maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Ambar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Ambar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Bileşik kelime, Hintavrupa Anadili , Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play