Alopesi

Fr alopécie saçların geçici olarak dökülmesine yol açan hastalık EYun alōpēkia αλωπηκια a.a. EYun alōpēks αλωπηξ tilki << HAvr *wlp-ē- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca alopécie "saçların geçici olarak dökülmesine yol açan hastalık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen alōpēkia αλωπηκια z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca alōpēks αλωπηξ z "tilki" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wlp-ē- biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Tilki yılda iki kez tüylerini döktüğü için. ● Aynı HAv kökten Latince vulpēs, Ermenice ałwēs > aġvés աղւէս , Sanskritçe lopāśá लोपाश , Avesta (Zend) dilinde raopis- = Farsça rōbā (tilki).

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Antik Yunanca, Aynı anlamda, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Alopesi ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play