Alopesi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Alopesi Kelime Kökeni

Fr alopécie saçların geçici olarak dökülmesine yol açan hastalık EYun alōpēkia αλωπηκια a.a. EYun alōpēks αλωπηξ tilki << HAvr *wlp-ē- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca alopécie "saçların geçici olarak dökülmesine yol açan hastalık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen alōpēkia αλωπηκια z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca alōpēks αλωπηξ z "tilki" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wlp-ē- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Tilki yılda iki kez tüylerini döktüğü için. ● Aynı HAv kökten Latince vulpēs, Ermenice ałwēs > aġvés աղւէս , Sanskritçe lopāśá लोपाश , Avesta (Zend) dilinde raopis- = Farsça rōbā (tilki).

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.