Almanak - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Almanak Kelime Kökeni

Fr almanach yıllık, salname, çeşitli bilgiler içeren takvim YLat almanac a.a. 1267 Roger Bacon, İng. düşünür. Ar al-munaḳḳaḥ المنقّح [#nḳḥ II mef.] gözden geçirilmiş, redakte edilmiş, özetlenmiş (yazı) Ar tanḳīḥ تنقيح [II msd.] bir kitabı redakte etme, fazlasını kesme, kısaltma, özetleme Ar naḳḥ نقح [msd.] budama

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca almanach "yıllık, salname, çeşitli bilgiler içeren takvim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen almanac sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1267 Roger Bacon, İng. düşünür.) Bu sözcük Arapça nḳḥ kökünden gelen al-munaḳḳaḥ المنقّح z "gözden geçirilmiş, redakte edilmiş, özetlenmiş (yazı)" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça tanḳīḥ تنقيح z "bir kitabı redakte etme, fazlasını kesme, kısaltma, özetleme" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Arapça sözcük Arapça naḳḥ نقح z "budama" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır.

Etiketler: Fransızca, Yeni Latince, İlk kullanım, Arapça, Türeme, Arapça, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.